Sök
Stäng denna sökruta.

Konferens "AI i skolan 2024"

Den 29 januari anordnar vi konferensen “AI i skolan”.

Ta del av föreläsningar och workshops med betoning på tester av de senaste AI-verktygen som är specialanpassade för skolor och pedagoger.

Det kommer även att finnas gott om möjligheter att nätverka och lära dig mer om hur AI kan användas i skolmiljön.

Få en djupare förståelse för AI, upptäck potentiella risker och upplev kraften i AI-verktyg för pedagoger.

Dessutom tränar vi med avatarer. Ta din kunskap till nya höjder.

“Genom att införliva AI i undervisningen kan lärare skräddarsy läroplanen för varje elevs behov, automatisera tidskrävande uppgifter som ämnesplaneringar, skapa mer anpassade läxor, förhöja engagemanget med interaktiva AI-drivna verktyg och även göra klassrummet mer inkluderande. Få AI-stöd kring: mailsvar, quiz, anpassningar, sammanfattningar, veckobrev, elevfeedback, lektionsplaneringar och mycket mer…

AI Skolan

Områden under dagen

Vad är AI egentligen?

Förstå grunderna i AI och dess tillämpningar inom utbildning. Dyk in i framtidens teknik med AI – Artificiell Intelligens! AI är den banbrytande teknologin som simulerar mänsklig tänkande och lärande, vilket möjliggör maskiner att lösa problem och fatta beslut. För lärare erbjuder AI en gyllene möjlighet att förbättra och individualisera inlärning, skapa engagerande lektioner samt förbättra och underlätta för dina elever. Bli inspirerad och utforska hur AI kan omforma din undervisning!”

Risker med AI i skolan

I skolans värld kan AI erbjuda många fördelar, men det finns också risker att vara medveten om. Bland dessa risker är en ökad beroende av teknik som kan minska den fysiska aktiviteten, öka stillasittandet och minska interaktioner med andra. Ett överförtroende på AI-baserade verktyg kan även minska det kritiska tänkandet och att pedagogisk expertis undervärderas. Det är viktigt att pedagoger är medvetna om dessa risker när de integrerar AI i undervisningsmetoderna. Hur hanterar vi källkritik med AI? 

AI verktyg för pedagoger

Upptäck de senaste verktygen och teknikerna som kan stödja och förbättra din undervisning genom att använda AI. Verktygen har potentialen att revolutionera skolans värld och ge pedagoger kraftfulla resurser för att förbättra undervisningen. Genom att använda AI kan skolor analysera elevers prestanda och anpassa innehållet baserat på deras individuella behov, vilket möjliggör skräddarsydd lärande. Dessutom kan uppgifter och prov granskas och bedömas snabbare med automatisk bedömning, vilket ger lärarna mer tid att ägna sig åt undervisning. För icke-modersmålselever erbjuder AI-verktyg möjligheten att översätta och tolka material, vilket gör innehållet mer tillgängligt. Utöver detta kan chatbots och virtuella assistenter svara på elevers frågor dygnet runt och ge extra stöd utanför klassrummet. Slutligen kan pedagoger skapa dynamiska och interaktiva läromedel som anpassar sig efter elevens framsteg. Vi testar dessa verktyg…

Träna med avatarer

Inför vår kommande konferens om AI i skolan, bjuder vi in dig som pedagog till en unik upplevelse: Att utforska kraften i avatar-teknik! Genom att använda avatarer kan pedagoger förbättra sina färdigheter i att leda utvecklingssamtal, hantera konflikter och mycket mer. Dessa AI-drivna avatarer erbjuder realistiska simuleringar, vilket gör det möjligt för lärare att öva på specifika scenarier i en riskfri miljö. Med avatar-teknik får du som lärare möjligheten att finslipa dina kommunikationsfärdigheter, stärka relationerna med eleverna och maximera engagemanget i klassrummet. Kom och upplev själv hur avatarer kan bli ett värdefullt verktyg i din pedagogiska verktygslåda!

Dagar
Timmar
Minuter
Sekunder

Martin Lossman

Jag kommer att hålla i den här dagen och hoppas såklart att du vill vara med. 

Vi kommer att använda en kombination av praktiska exempel, visuella hjälpmedel och interaktiva sessioner för att göra dagen så givande som möjligt och relevant för er pedagoger och skolledare.

Genom workshops får ni konkreta verktyg, tid och metoder för att implementera AI i er undervisning.

Jag visar hur ni kan hantera rutinmässiga och tidskrävande arbetsuppgifter som frigör er tid på riktigt och som gör att pedagoger/skolledare kan fokusera mer på sitt faktiska uppdrag. 

Se mer om mig här: https://www.martinlossman.se/

Kontakta oss om du vill sova över i Stockholm. Vi har samarbete med Elite Marina Tower. Kanske en weekend i huvudstaden?

Elite Marina Tower

Schema

29 januari 2024

8.30-9.00 Registrering och enklare frukost

9.00-10.00 Risker och fördelar med AI i skolan

10.10-11.30 Hur kan vi använda AI i skolan

11.30-12.30 Lunch på Elite Marina Tower

12.30-14.00 Vi testar specialanpassade AI verktyg för pedagoger, skolor och utvärderar

14.00-14.30 Eftermiddagsfika med tilltugg

14.30-15.00 Vi testar specialanpassade AI verktyg för pedagoger, skolor och utvärderar

15.00-16.00 Avatarer i skolans värld. Vi testar verktyget.

16.00 Avslutning

OBS! Egen dator är ett krav denna dag!

Kostnad 2 494:- ex. moms.